Česky English Deutsch Polski
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Nezisková organizace Arnika v červnu dokončila sběr prachu v interiérech budov v Praze.

Nezisková organizace Arnika v červnu dokončila sběr prachu v interiérech budov v Praze.Vzorky prachu odebraného z interiérů 45 budov ve všech městských částech Prahy jsou analyzovány ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Tento unikátní výzkum, který zahrnul 26 domácností, a dále veřejné budovy (vč. Senátu ČR a pražského Magistrátu), kanceláře, tiskárnu nebo zubní laboratoř, probíhá v rámci projektu „Rtuť, arsen, olovo a kadmium – nebezpečné kovy v životním prostředí Prahy“, který je financován hlavním městem Prahou.

Na základě výsledků vznikne studie, která by měla objasnit, zda je prach z vnitra budov odrazem kvality vnějšího životního prostředí v dané lokalitě, zda jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými městskými částmi nebo v blízkosti potenciálních zdrojů znečištění, nebo zda hraje roli především vnitřní vybavení budov. Projekt má zvýšit povědomí veřejnosti o škodlivosti těžkých kovů na lidské zdraví a nutnosti se takových látek vyvarovat. Výsledky výzkumu prachu z interiérů budou porovnány s mapou kvality venkovního ovzduší pravidelně vytvářenou Českým hydrometeorologickým ústavem a zjistíme tak, nakolik se venkovní znečištění shoduje se znečištěním zkoumaných interiérů.

Výsledky výzkumu budou zveřejněny v průběhu podzimu 2017. Arnika s nimi seznámí širokou veřejnost i odborníky a státní správu. Všichni aktéři budou před vánocemi pozváni ke kulatému stolu, aby o závěrech výzkumu diskutovali a příp. navrhli jaká opatření mají lidé či státní orgány přijmout, abychom se těžkým kovům v domácím prostředí či na pracovišti vyhnuli. Výsledky měření budou anonymní, aby nebyly poškozeny soukromé provozovny nebo dětská zařízení. Na to, jak probíhaly odběry prachu, se můžete podívat v reportáži zde.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů