Česky English Deutsch Polski
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Tušili jste, že znečištěné ovzduší zabije více lidí než dopravní nehody či AIDS.

Tušili jste, že znečištěné ovzduší zabije více lidí než dopravní nehody či AIDS.S tímto překvapením přišli Američtí vědci z Ústavu energetické politiky na Chicagské univerzitě. Ve studii zaměřené na měření dopadů znečištěného ovzduší namísto počtu úmrtí nebo ekonomických škod výsledky netradičně prezentují na počtu let, o který lidé zemřou dříve.

 

Například na AIDS sice umírají lidé o 52 let dříve, ale je ním zasaženo "pouze" 36 milionů lidí. Znečištěné ovzduší však musí dýchat až 75 % světové populace (ca. 5,5 miliardy lidí). Nejhůř jsou na tom nejznečištěnější indická a čínská města, kde může zkrátit život až o 11 let, resp. 7 let. Nejlépe na tom je například Austrálie, Nový Zéland, Švédsko, Norsko, Španělsko, Kanada či Dominikánská republika, kde znečištěné ovzduší život nezkracuje vůbec.

Celosvětově, každý člověk na Zemi zemře v průměru o 1,8 roku dříve z důvodu znečištěného ovzduší. Kouření život zkracuje o 1,6 let, alkoholismus a užívání drog o 11 měsíců, automobilové nehody o 4,5 měsíce, HIV/AIDS o 4 měsíce, konflikty a terorismus o 22 dní.

 

Ve studii je za znečištěné ovzduší označena koncentrace vzdušních nečistot, která překračuje hladinu, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za bezpečnou. Když je koncentrace podlimitní, prodlouží se život každého člověka například v ČR o 0,7 roku, v SR i PL o 1 rok, v Německu o 0,3 roku, ve Velké Británii, Francii či USA o 0,1 roku, v Rusku o 0,5 roku.

Pro nečistoty PM2,5 (tzv. polétavý prach o průměru 2,5 mikrometru, např. popílek, saze; volným okem vidíme vzdušní nečistoty o velikosti maximálně 10 mikrometrů; průměr lidského vlasu je od 40 do 100 mikrometrů) stanovila WHO pro ČR bezpečnou hladinu na 10 µg/m3 (mikrogramů na metr krychlový). Podle studie v roce 2016 byla reálná hladina PM2,5 v ČR nadlimitní (17,3 µg/m3). Nejhůře v měřeních dopadly Bruntál, Kroměříž a Šumperk, nejlépe na tom jsou Cheb, Domažlice a České Budějovice.

 

Vědci doufají, že nové výsledky a interaktivní mapa znečištění (najdete ji na https://aqli.epic.uchicago.edu/the-index/) pomohou podnítit zákonodárce k vytvoření zákonů a opatření, která by současná vysoká čísla snížila. Snížené znečištění ovzduší pod bezpečnou hladinu WHO by pak lidem mohlo prodloužit život (v ČR o osm a půl měsíce (0,7 roku)).

 

Mezi vzdušní nečistoty frakce PM2,5 (z angl. Particulate Matter) patří např. popílek, saze, menší prach. Ty se spolu s kyslíkem dostanou do orgamismu člověka, usazují se na plicích, kde zoxidují, čímž je poškodí. Plíce jsou pak náchylnější k zánětům či onemocněním. Frakce PM2,5 zvyšuje počet úmrtí na kardiovaskulární a dýchací nemoci, na rakovinu plic, má vývojové a reprodukční účinky, vyvolává též např. astmatické záchvaty.

 

Čím menší nečistoty jsou, tím hlouběji do lidského organismu se dostanou. Ty nejmenší se skrze plicní váčky dostanou do krevního oběhu, kde mohou zvyšovat krevní tlak a vytvářet krevní sraženiny. Po čase tak může jejich přítomnost v krvi vést k mrtvicím a infarktům. Pokud se tyto nečistoty dostanou až k mozku, mozek rychleji zestárne, sníží se kognitivní funkce a výsledkem může být i onemocnění Alzheimerovou chorobou.

Zdroj:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nejmasovejsim-vrahem-je-znecisteni-ovzdusi-zkracuje-zivot-vi/r~23e363acecd011e8b2380cc47ab5f122/

https://aqli.epic.uchicago.edu/the-index/


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů