Česky English Deutsch Polski
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Už je známý obsah těžkých kovů v prachu v interiérech 52 budov v Praze!

Už je známý obsah těžkých kovů v prachu v interiérech 52 budov v Praze!Jak jsme Vás v červnu v „Aktualitách“ informovali, nezisková organizace Arnika provedla letos v červnu sběr prachu v interiérech budov v Praze (26 domácnosti a 26 veřejných budov, vč. kanceláří, zubní laboratoře, malířského ateliéru, apod.) s cílem zkoumat obsah těžkých kovů (olovo, kadmium, rtuť, arzén, chrom). Tyto těžké kovy patří mezi rizikové látky způsobující závažné zdravotní problémy, včetně rakoviny, poškození centrální nervové soustavy, reprodukčního a hormonálního systému, trávicí a vylučovací soustavy. Teď jsou k dispozici výsledky.

Naměřené koncentrace těžkých kovů byly porovnány s nejpřísnějšími limity Ministerstva zdravotnictví pro obsah těžkých kovů na dětských pískovištích, protože ČR ani EU legislativa limitující přítomnost nebezpečnýh látek v interiérech neexistuje a např. děti se doma chovají podobně jako na pískovišti (u země, ruce do úst).

Z výsledků vybíráme:

  • koncentrace olova v prachu na úřadech a v kancelářích je až 10krát vyšší než v domácnostech
  • zdrojem znečištění je zejména vnitřní vybavení místností, případně také stavební materiály nebo barvy s obsahem olova či kadmia. Ale také vyšší pohyb osob, který vyvolává vyšší objem prachu.
  • podíl vnějších zdrojů znečištění (např. doprava, průmysl, rozptylové podmínky) na znečištění prachu v interiéru nebyl prokázán.

Vyšší koncentrace než limity ve vyhláce MZ v domácnostech u olova byly v 15 % a u rtuti v 35 % případů. U veřejných budov to bylo u olova ve 42 %, rtuti ve 46 % a kadmia v 54 % případů. V několika případech bylo olovo a kadmium překročeno dokonce více než desetkrát. Nejvyšší hodnoty kadmia byly v malířských ateliérech (kvůli použití pigmentů s vysokým obsahem kadmia).

Vyšší koncentrace olova nejspíš pochází z vnitřního vybavení – nábytek a zařízení obsahující vyšší množství olova (např. olovnaté nátěry a malby, výrobky z PVC tvrzené olovem), ale také ze stavebních materiálů, olovnatých barev, maleb, apod. Na množství prachu má vliv také činnost v interiéru vykonávaná (vyšší pohyb osob, více prachu, více těžkých kovů).

Těžkým kovům v interiérech se můžete vyhnout: 

  • pravidelným stíráním prachu a podlahy teplou vodou
  • zákazem kouření v uzavřených prostorách (cigaretový kouř obsahuje např. olovo, kadmium a další stovky zdraví škodlivých látek)
  • omezení vaření na plynu a topení tuhými palivy
  • odstraněním staré barvy a omítky obsahující olovo
  • důkladným ukládáním pracovního oblečení odděleně od domácího
  • ověřováním složení hraček a bytových doplňků (neměly by obsahovat např. PVC)
  • nekupováním levné kovové bižuterie (často jde o slitinu s obsahem těžkých kovů).

Kompletní zpráva je k dispozici na http://arnika.org/v-prazskych-budovach-jsou-tezke-kovy-na-vine-je-prevazne-vnitrni-vybaveni.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů