Česky English Deutsch Polski
Drobečková navigace

Úvod > Centrum čistého vzduchu > Jak správně vybrat čističku

Jak správně vybrat čističku

Je nejlepší ta čistička, která má co nejvíce filtrů?

Naše čistička vzduchu SENSE Vital Air má 3 vysoce účinné filtry:

 • předfiltr: účinně odstraňuje větší pevné nečistoty jako roztoče, větší prach, pyly, popílek, plísně, spory plísní, vlasy, lupy, chlupy, apod. Napomáhá prodloužení životnosti hlavního (HEPA) filtru pro odstraňování pevných nečistot.
 • filtr HEPA: účinně odstraňuje i menší pevné nečistoty, které se nezachytili na předfiltru (účinnost nad 99% pro nečistoty větší než 1 mikrometr), např. smog, saze, polétavý prach, plísně, kouř cigaretový / mastný kuchyňský / z topení, viry, bakterie, výkaly roztočů atd.
 • filtr z aktivního uhlí: účinně odstraňuje plynné nečistoty, např. spaliny vznikající při hoření a topení (oxidy uhlíku, síry a dusíku), toxické pachy a zápachy (sirovodík, čpavek a další), výpary z čistících a kosmetických výrobků, lepeného a lakovaného nábytku, koberců, podlah, dřevotřísek, sádrokartonů a milionů dalších výrobků (např. karcinogenní a mutagenní VOC látky, tj. těkavé organické látky, jako formaldehyd, benzen, vinylchlorid, aceton, toluen, akrolein, naftalen, styren) a další.

Proč SENSE čističky nemají více filtrů? Jste si jisti, že jich potřebujete více než 3? Naše 3 vysoce účinné, robustní a nadstandardně kapacitní filtry jednak odstraňují VŠECHNY druhy nečistot (pevné i plynné) z interiérového vzduchu, jednak je odstraňují s VYSOKOU ÚČINNOSTÍ a mají také DLOUHOU ŽIVOTNOST. Jiné čističky totiž nepoužívají robustní filtr z aktivovaného uhlí se špičkovou kapacitou pohlcování plynných nečistot jako ty naše, ale uhlíkovou drť či dokonce prášek s podstatně nižší účinností a kapacitou pohlcování (o více než 20%).

Soustava 5 či více filtrů produkt prodražuje:

 • na nákladech za vyměněné filtry – některé z nízkokapacitních filtrů musíte měnit již po dvou týdnech, jiné maximálně po 1 roce. Ty naše vysokokapacitní filtry měníte jednou za 3 až 5 let (podle znečištění). Čím více filtrů, tím vyšší náklady (i čas) na jejich výměnu.
 • na provozních nákladech – pokud máte více filtrů, potřebujete výkonnější ventilátor, aby prohnal čištěný vzduch všemi rovinami filtrů. To způsobuje vyšší náklady na provoz, ale hlavně vyšší hlučnost.

Větší počet filtrů než 3 je nejčastěji kompenzací za nižší účinnost a kapacitu použitých filtrů. Při údržbě takové soustavy filtrů namísto za 3 filtry platíte za 5 či více filtrů. Neustále kupovat a měnit pět či více filtrů? Nestaňte se otrokem takového přístroje a nedotujte jej ani časově ani finančně.

Věnujte se důležitějším věcem, například vašemu zdraví či plnohodnotnému využití vašeho volného času.

Jedna čistička a dost?

Čistička vzduchu je vhodná do kterékoliv místnosti Vaší domácnosti – ať již jde o byt či dům. Obývací pokoj, dětský pokoj, ložnice, kuchyň, pracovna, posilovna, …. Kdekoliv a kdykoliv potřebujete.

Neváhejte čističku vzduchu přemístit z jedné místnosti do jiné – naše čističky mají pojízdná kolečka. Dbejte však přitom, abyste ponechali čističku v chodu v jedné místnosti alespoň 2 hodiny, abyste zabezpečili pročištění vzduchu. Další rady, jak správně čističku používat naleznete zde.

Pokud je u Vás doma více osob se zdravotními obtížemi (alergie, astma, dýchací potíže, kardiovaskulární (srdečně-cévní) nemoci, časté migrény, únavy či bolesti hlavy, akutní nemoci, atd.), případně jde o těhotnou ženu, dítě či seniora či kuřáckou domácnost - můžete pořídit i další čističku (např. jednu budete mít v obývacím pokoji a druhou v dětském pokoji).

Navíc je naše čistička vhodná také do kanceláří, dílen, čekáren lékařů, kadeřnických salónů, wellness a beauty center, škol (učebny, studovny, knihovny), obchodů, restaurací a dalších vnitřních prostranství.

Víte, že tutéž čističku lze používat také v kancelářích, čekárnách či kadeřnictvích?

Naše čističky vzduchu jsou vhodné nejen do vaší domácnosti, ale také do kanceláří, dílen, čekáren lékařů, kadeřnických salónů, nehtových studií, welness, fitness a beauty center, škol (učebny, studovny, knihovny), obchodů, restaurací, kaváren, barů a dalších vnitřních prostranství.

Víte, jak si správně vybrat čističku?

Nedívejte se pouze na cenu. Cena musí být vyvážena hodnotou, kterou v čističce dostáváte.

Dívejte se na tyto parametry čističky:

 • Vzduchový výkon: jak velkou místnost je čistička schopna čistit srovnejte s velikostí místností, do kterých chcete čističku umístit. Státní zdravotní ústav již v roce 2008 stanovil, že čistička má být schopna vyčistit celý objem místnosti 1,5 až 3 krát za hodinu (vyšší limit je vhodnější pro domácnosti s alergiky, astmatiky, s dětmi, seniory, těhotnými ženami, kuřáky, dýchacími potížemi a jinými chronickými či akutními onemocněními).
 • Účinnost každého z filtrů čističky: nízkou účinnost jednotlivých filtrů mnozí výrobci schovávají za množství filtrů, kterých časté vyměňování pak celou čističku předražuje. U filtrů na pevné částice hledejte účinnost minimálně 99% (z 1000 nečistot takový filtr propustí pouze 10). U filtrů z aktivního uhlí se ptejte na kvalitu použitého aktivního uhlí (válečky se špičkovou pohlcovací plochou (kapacitou pro odstraňované nečistoty) versus drcené nebo práškové aktivní uhlí s podstatně nižší pohlcovací plochou)
 • Doba životnosti každého z filtrů, která klíčově ovlivňuje náklady na provoz čističky: pokud má čistička 5 či více filtrů, budete také při udržení kvalitního vzduchu ve Vaší domácnosti muset těchto 5 či více filtrů pravidelně měnit. Některé filtry podle výrobců musíte měnit každých 14 dní (nejčastěji jde o tzv. předfiltry), jiné každý rok (hlavní filtry čističky). Koupě každého filtru prodražuje provoz čističky, a pokud je nutné nákup činit každý rok, stanete se otrokem takového přístroje! Nedotujte jej ani časově, natož finančně! Naše čistička má dlouhou dobu životnosti každého z filtrů při běžném znečištění: u předfiltru 6 měsíců, u HEPA filtru na pevné nečistoty 3 až 5 let a 3 až 5 let také u filtru z aktivního uhlí. Proč je tomu tak? Dlouhá životnost je způsobena robustností filtrů (dostatek filtračního média) a také jeho kvalitou (uhlíkový filtr má špičkovou pohlcovací plochu díky válečkům aktivního uhlí na rozdíl od práškového či drceného aktivního uhlí).
 • Úroveň hluku při různých rychlostech: porovnejte si hlučnosti čističek při jednotlivých rychlostech chodu. Doma jistě nechcete sledovat Váš oblíbený pořad v televizi a zvyšovat hlasitost poslechu kvůli nadměrně hlučící čističce. Na druhou stranu, důležitost hluku jako kritéria pro výběr čističky je snížena faktem, že ideální (pro nejefektivnější usedání nečistot ze vzduchu na filtrační médium) je nižší rychlost a tedy nižší hluk. Hlučnost kolem 70 dB je hlučnost při sprchování.
 • Jaké množství plastů čistička používá? Je celé šasi (tělo) čističky z plastu? Jsou filtry uloženy v plastových rámech? Nebo naopak, čistička má celokovové šasi a filtry v kovových rámech. Plasty, které čistička používá, uvolňují do interiéru škodlivé chemické látky a ještě tak sami zhoršují čistotu vzduchu v místnosti. Aby jste si domů nedonesli čističku, která bude čistit sebe sama.
 • Jaké certifikáty čistička má? Nespokojte s tím, že prodejce píše, že je má. Podívejte se na ně v detailu. Neprokazuje daný certifikát náhodou nízkou účinnost filtrů?
 • Má čistička nadstandardní záruky? Poskytuje něco navíc nad zákonnou dvouletou záruku? Na co konkrétně a jak to důležité pro provoz čističky?
 • Kde a za jakých podmínek budete moci čističku servisovat (v záruce, po záruce), abyste se nedostali do pasti, když se něco stane.

Pro každou domácnost či jiný druh interiéru mohou být důležité jiné parametry. Rozhodujte se podle Vašich konkrétních potřeb.